Pomoc ve farnosti

Informace o dnech, kdy kostel uklízíme jsou zveřejňovány v ohláškách po nedělních mších svatých.

Děkujeme všem, kteří se starají o to, aby náš kostel byl důstojným chrámem Božím, příbytkem Božím na zemi! Děkujeme všem, díky nimž náš kostel září čistotou a voní květinami!

P1020512 zmen

P1020518 zmens

P1020515 zmesn

Aby doma bylo čisto

Rčení “práce jako na kostele” zná asi každý a máte-li skutečně zájem, přijďte si její pravdivost ověřit v praxi.

Své by o práci, která na jednom konci konečně končí a na druhém zase začíná, mohly vyprávět dámy v letech pod vedením paní Lobodinské, které už by jistě jako jejich mnohé vrstevnice měly právo na odpočinek a lenošení s vnoučaty.

Prostě jim to nedá - aby bylo stále tak čisto, krásno, uklizeno a voňavo, jak to známe, přijíždějí zhruba každou druhou středu nebo čtvrtek (po vzájemné domluvě a s ohledem na aktuální stav kostela) městskou hromadnou dopravou na náměstí, s těžkostí vystoupají bezpočet schodů až úplně nahoru, na chvíli vydechnou a pak bez nároku na odměnu stráví několik hodin skloněny k podlaze vytíráním, vysáváním, nebo při ometání pavučin, utírání prachu, leštění skla, svícnů, prostě při čištění a úpravě všeho, co v kostele využíváme my všichni…

Uctivé Pán Bůh zaplať za mnohaletou službu!

 

Sil však ubývá…

… a je otázkou, jak dlouho bude ještě náš kostel zářit čistotou. Je také otázkou, zda ve farnosti není nás farníků schopných prostých úklidových prací více…

Přemýšlejme: V neděli nás je v kostele cca 300. Odečtěme děti a pokročilé věkem. Zůstane třeba třetina, tj. 100. Rok má 52 týdnů. Uklízí se zhruba co 14 dní, tzn. cca 26 krát ročně. Pokaždé cca 3 hodiny. Sto děleno 26, rovná se 3 lidé – zaokrouhleně. To je trochu málo. Dobře, počítejme na úklidovou četu 6 lidí. Toto znamená, že každý z nás, v produktivním věku, by přišel dva krát ročně do kostela, vždy na zhruba tři – čtyři hodiny uklízet. Osm hodin ročně.

Je to opravdu tak nepřekonatelně hodně? V jiných farnostech mají rozpis na celý rok po rodinách. Proč ne u nás? (Pro zajímavost ceny denního úklidu komerčních prostor činí pro sklady, haly 4 – 6 Kč/m2, kanceláře 1,9 – 2,8 Kč/m2, generální úklid až 100 Kč/m2…)

Ideální by bylo vytvořit další skupinu  a další skupinu a možná další skupinu… Kdybychom se my všichni prostřídali, možná by si dámy v letech konečně mohly s vnoučaty odpočinout…

 

Chcete-li pomoci, stále jste vítáni

Možností, jak pomoci, je mnoho. Potřebujeme pomoci nejen s úklidem kostela, ale i fary a sálky, kaple v Orlové – Lutyni, se zdobením kostela a kaple, s údržbou záhonků, trávníků, přípravou farních akcí, s jejich dokumentací, s prací s dětmi a mládeží, zpívání m ve schole a sboru, s hrou na varhany atd. atd. atd. 

Chcete-li pomoci, neváhejte, dejte o sobě vědět! Kontaktujte paní Lobodinskou nebo Olšarovou, zanechte na sebe kontakt v sakristii nebo na adrese renataols@seznam.cz. Nebo prostě přijďte, když uslyšíte výzvu k úklidu, brigádě nebo nějaké akci v nedělních ohláškách.

Děkujeme!