Advent a Vánoce

Bohoslužby o Vánocích

received_508270729547822

V přípravě na příchod Pána Ježíše Krista přijměte pozvání na aktivity naší farnosti:

Rorátní mše svaté

Od pondělí do soboty budou mše svaté rorátní – tak jako každá jiná bohoslužba, jen trochu slavnostnější. Začnou v úplné tmě, přineste si proto s sebou adventní lucerničky nebo svíce. Začneme písní Ejhle, Hospodin přijde a  pomodlíme se modlitbu Anděl Páně. Kostel se bude rozžíhat až od prvního čtení.

Cesty k sousedům

V Orlové celkem často zaznívá, že toto město není příjemným místem k životu…  Kdyby ale každý křesťan posloužil svým nejbližším čtyřem sousedům, jistě by měnila i atmosféra v celém městě a přibylo by příležitostí sdílet víru v Krista. Není možné pomáhat všem lidem ve městě, ale čtyřem nejbližším ano. Cesty k sousedům jsou misijním projektem, který nám pro letošní advent nabídli naši bratři evangelíci, a jsou svým způsobem projektem celoživotním.

Více  o projektu se můžete dočíst zde.

CKS_logo_03-300x143

Adventní věnce

Budeme vyrábět i letos – v pátek 1. prosince odpoledne na faře a v neděli 3. prosince odpoledne v rámci městské akce Zahájení adventu v letním kině. Pan farář nám věnce požehná v kostele a v letním kině.

Duchovní obnova

Tentokrát na téma Moje místo v církvi. Obnovu povede v sobotu 2. prosince dopoledne P Zdenko Vavro, farář ze Spálova. Program najdete zde.

Adventní poutní zájezd do Krakova

Pořádáme v sobotu 9. prosince. Více informací najdete zde.

Svatý Mikuláš

K našim dětem zavítá 10. prosince po mši svaté.

Adventní koncert

Báry Basikové a Dalibora Gondíka si budeme moci poslechnout ve čtvrtek 7. prosince od 19:00 hodin.

Výroba lampiček

Lampičky na Betlémské světlo vyrábíme letos v neděli 10. 12. od 15 hodin v modlitebně Církve bratrské a v rámci Vánočních trhů v úterý 12. prosince od 9:00 hodin do 17:00 hodin v DKMO a v neděli 10. a 12. prosince.

 sklenka

Betlémské světlo pro Orlovou

Rozdáváme 22. prosince od 15:00 hodin do 18:00 hodin před městkou knihovnou. Můžete se těšit na písničky, koledy, na mini divadélko dětí , na občerstvení… – a vůbec: přijďte si jen tak s námi popovídat!

 

 

 

 

2016

 

Bohoslužby o Vánocích

Jízdní řád 24. 12. na půlnoční bohoslužbu

 

22. 12. Betlémské světlo pro Orlovou

vám nabídneme před Městským úřadem v Orlové – Lutyni od 14:00 do 19:00 hod. Pět místních církví – Slezská církev evangelická augsburského vyznání, Českobratrská církev evangelická, Církev bratrská, Apoštolská církev a naše, římskokatolická – opět společně přinese Betlémské světlo do Orlové. Spolu s některými členy Orlovského divadelního spolku sv. Anežky České, s Keep Smiling Gospelem, Jezdeckým klubem Helinka a dalšími dobrovolníky vás zveme na 16:00 hodin na

PŘÍBĚH O NAROZENÍ JEŽÍŠE KRISTA.

Kromě světla vám nabídneme také šálek teplého čaje, cukroví, nebo svezení na poníkovi pro děti. Přijďte, těšíme se na vás!

 

Adventní koncerty

17. 12. koncert

11. 12.  koncert

8. 12. koncert 

 

6. 12. sv. Mikuláš

 

Od 28. 11. Roráty

Od pondělí do soboty v adventní době se budou konat rorátní mše svaté.

 

25. 11. Adventní věnce

Od 14:00 hodin vyrábíme adventní věnce v sálce fary – přidejte se. Věnce budou požehnány v neděli 27. 11.

 

12. 11. a 19. 11.  Výroba svícnů na Betlémské světlo

V modlitebně Církve bratrské v Orlové – Lutyni, na ulici Lutyňské 350.

 

 

 

 2015

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPřehled adventních akcí ve farnosti

Bohoslužby o Vánocích

Jízdní řád 24. 12. na půlnoční bohoslužbu

Programy našich sousedů

 

 

 

SVETLO22. 12. Betlémské světlo pro Orlovou

vám nabídneme před Městským úřadem v Orlové – Lutyni od 14:00 do 19:00 hod. Pět místních církví – Slezská církev evangelická augsburského vyznání, Českobratrská církev evangelická, Církev bratrská, Apoštolská církev a naše, římskokatolická – snad poprvé v historii tohoto města společně přinese Betlémské světlo pro Orlovou. Spolu s několika členy Orlovského divadelního spolku sv. Anežky České, s Keep Smiling Gospelem, Jezdeckým klubem Helinka a dalšími dobrovolníky vás zveme na 16:00 hodin na

PŘÍBĚH O NAROZENÍ JEŽÍŠE KRISTA.

Kromě světla vám nabídneme také šálek teplého čaje, cukroví, nebo svezení na poníkovi pro děti. Přijďte, těšíme se na vás!

Plakát ke stažení najdete .

 

15. 12. Adventní koncert Andrey Kalivodové

V 19:00 hodin v kostele. Další z koncertů Občanského sdružení Madleine z Frýdku – Místku na podporu dětí z dětského domova. Jako host vystoupí Martin Chodúr.

 

10. 12. Není větší lásky

V rámci Farního filmového klubu zveme na 18:00 hodin do sálky fary na film režiséra Michaela Whythe – jedinečný portrét sester karmelitek z kláštera v londýnském Notting Hillu.

 

28. 11. Adventní duchovní obnova

Od 9:00 hodin v sálce fary se sejdeme k zahájení adventní doby duchovní obnovou, kterou povede P. Bohuslav Novák, farář ze Staré Bělé. V 11:00 hodin bude sloužena mše svatá v kostele.

 

27. 11. Adventní věnce

Od 14:00 hodin vyrábíme adventní věnce v sálce fary – přidejte se. Věnce budou požehnány v neděli 29. 11.

 

14. 11. a 21. 11.  Výroba svícnů na Betlémské světlo

V modlitebně Církve bratrské v Orlové – Lutyni, na ulici Lutyňské 350.

 

 

 

2014

 

Bohoslužby o Vánocích

Jízdní řád na půlnoční mši svatou 24. prosince

Přehled adventních akcí ve farnosti najdete zde.

20-12-14_1217 – kopie

Zpívání u betléma

20-12-14_1340 – kopieNáš betlém v kostele se pro veřejnost otvírá ve dnech 25. 12. a 26. 12. od 14:00 do 17:00 hod. A kromě prohlížení, můžete si také přijít poslechnout – vánoční písně a koledy – v neděli 28. 12. od 15:00 hod, v podání kostelního smíšeného pěveckého sboru a scholy. Plakát ke stažení zde.

 

 

 

Betlémské světlo pro Orlovou

20-12-14_1210V neděli 21. 12. od 14:00 do 18:00 hod před hypermarketem Albert budeme spolu s našimi bratry evangelíky rozdávat Betlémské světlo přivezené skauty z Betléma. Přijďte se zahřát šálkem teplého čaje, přijďte si třeba popovídat o Vánocích cestou z nákupů, přijďte si pro symbol “Světla, které tma nepohltila”. Těšíme se na setkání s vámi. Více informací o významu akce najdete na stránkách Betlémské světlo.

 

 

 

Vánoční koncert Zaolzie

V neděli 14. 12. od 15:00 hodin nám polské písně a koledy v kostele zazpívá místní, polský pěvecký sbor Zaolzie. Koncert pořádá místní skupina PZKO, Orlová – Lutyně.

 

Adventní koncert Petry Janů

Ve čtvrtek 4. 12. v 19:00 hodin v našem farním kostele se můžeme těšit na adventní koncert Petry Janů – další v řadě koncertů, pořádaných Občanským sdružením Madleine z Frýdku – Místku. Vstupenky v síti www.ticketpro.cz. Plakát je stažení najdete zde.

 

Adventní dílna

12-12-14_1615

Také letos zveme každého, kdo si chce vyrobit adventní věnec a neví, jak na to. Sejdeme se poprvé v pátek 28. 11. 2014 ve farním sále. Otevřeno budeme mít pro každého od 14:00 do 17:00 hodin, případně i po mši svaté, tj. po 18:00 hod. Věnce nám pan farář požehná při mši na první neděli adventní 30.11. 2014.

 

Duchovní obnova

12-12-14_1610

V sobotu 29. 11. 2014 od 9:00 hodin ve farním sále nabízíme duchovní obnovu všem, kdo se na začátku adventní doby chtějí zamyslet nad svým životem a dobře se připravit na oslavu Vánoc. Duchovní obnovu povede P. Mariusz Jonczyk, farář ze Štěpánkovic.

Další informace najdete také na stránkách www.krestanskevanoce.cz.

 

2013

 

Označení “advent” pochází z latinského slova adventus, což znamená “příchod“. Myslí se zde na příchod Vykupitele Ježíše Krista. Tím, že se věřící vžívají do atmosféry této dlouhé přípravy, oživují zároveň touhu po příchodu Vykupitele na konci časů, ale rovněž do svého vlastního života. 

Výroba adventních věnců 

věncevýroba věnceTV NOE

Podle zvyklostí bývá první adventní neděli na začátku bohoslužby požehnán adventní věnec, kterým vyjadřujeme naději, že se náš život vydaří a že to, co se během uplynulého roku pokazilo, se znovu zacelí a zahojí. Ve čtyřech svících, které postupně každou adventní neděli zapalujeme, má do všech oblastí našeho života zazářit světlo vtělení.

Ve dnech 28. a 29. 11. jsme zejména dětem a rodičům z náboženství nabídli možnost společné výroby adventních věnců. Překvapil nás zájem dokonce u nejstarších farníků, z nichž někteří neměli dosud s tvorbou věnce žádnou zkušenost!

Byl to skvělý nápad! Zorganizovat možnost vyrobit si vlastní adventní věnec!

Naše farní sálka se na dva dny posledního listopadového týdnu proměnila na adventní dílničku. Na stolech byly připraveny korpusy, svíčky, rozmanité ozdůbky, mašle, stuhy, dekorace a další materiály pro ty, kdo si nedonesli vlastní. Každý si mohl vybrat jak z barev, tak materiálů, zdobivých, lesklých nebo přírodních. Byla sušená kolečka pomerančů, celá skořice, badyán, oříšky, šišky, šípky, přírodní lýko a mnoho jiného…

Na zemi ležela spousta krabic s nastříhanými větvičkami jehličnatých stromů a keřů, které účastníci postupně přinášeli, výběr byl velký. Účastnily se děti z náboženství s maminkami nebo babičkami, přišli i členové chrámového sboru, okouknout a pak si také vyrobit vlastní věnec. K velkému překvapení organizátorky a lektorky dílničky Renáty Olšarové bylo spoustu zájemců, kteří adventní věnec ještě nikdy nevyráběli. Zbývalo jen popustit uzdu vlastní fantazii nebo se nechat inspirovat obrázky, které byly k dispozici.  Všichni se pustili s velkou chutí do díla. Renáta ochotně, trpělivě a individuálně předváděla ukázky a pomáhala, kde bylo třeba. Musím pochválit zvláště děti, byly velice šikovné, zručné a nápadité.

Zlatým hřebem těchto dvou dnů byla páteční návštěva štábu TV NOE, který připravil materiály pro šot do vysílání TV zpráv v čele s o. Marcelem Puvákem. K našemu překvapení se dostavil také štáb TV Polar, máme tak naše dílo jaksepatří zdokumentováno.

Sama jsem si vyrobila, ač jsem si myslela, že na to už nemám buňky, svůj první adventní věnec na stůl a druhý den ještě věnec na vstupní dveře. Aby toho nebylo málo, přidělala jsem věnce také přátelům pro potěšení. Z výsledku mám velkou radost! Věřím, že jsme tímto založili novou tradici.

Marie Jasioková

 suché květyzákladozdoby

Roráty

Po letech se do naší farnosti vrátil zvyk slavení rorátních mší svatých. Prastará rorátní tradice pomáhala po staletí otvírat srdce křesťanů pro vtěleného Syna Božího. Mše svaté byly slouženy v obvyklých časech od pondělí do soboty, avšak jako rorátní, tedy o něco více slavnostněji. Začalo se v úplné tmě, světlo přišlo až s Božím slovem.  Účastníci bohoslužeb si přinesli svíčky nebo adventní lucerničky. Zpívalo se píseň Ejhle, Hospodin přijde a modlilo Anděl Páně.

Svatý Mikuláš

V sobotu 7. 12. v 16:00 hodin přišel k nám na faru svatý Mikuláš. Měl svátek, ale oslavit jej s ním bohužel přišly jen dvě dítka… Je to škoda, ale třeba příští rok mu to vynahradíme. Podívejte se, jak to Mikuláši a jeho doprovodu slušelo.

Adventní recitál Evy Henychové

Tentýž den v 17 hodin v našem kostele nás potěšil recitál Evy Henychové - nezaměnitelné zpěvačky, kytaristky, skladatelky a textařky v jedné osobě. Hezký zážitek, příjemně strávený večer a radost nezkalená ani přílišnou zimou.

Malá adventní dílna – výroba andělů

Druhou neděli adventní, 8. 12. od 14:00 do 17:00 hod na faře jsme nabídli dětem i rodičům návod, jak si vyrobit svého anděla. Zvídavci nenechaví, kteří by rádi Pánu Bohu viděli pod prsty, přišli. A určitě nebyli zklamaní, vždyť jejich “dílo” směřovalo kroky lidí přímo k Betlému, do jeslí, k Ježíškovi!

Několik obrázků o tom, jak dílo vypadalo, najdete zde.

Koncert Heleny Vondráčkové

V úterý 10. 12. od 19:00 hodin v kostele – koncert pěveckého sboru gymnázia a známé populární zpěvačky.

Adventní duchovní obnova

V sobotu 14. 12. od 9:00 do 12:00 hodin na faře proběhla adventní duchovní obnova, jejímž průběhem a návštěvností byli překvapeni i o. Rafael Wala, o. Marcel Puvák. Děkujeme oběma za velmi podnětné úvahy o svátosti smíření a Desateru.

Malá adventní dílna – výroba ozdob

Třetí neděli adventní, 15. 12., byl nejvyšší čas pro výrobu ozdob a lucerniček na Betlémské světlo. Na faře v Orlové – Městě jsme se sešli  od 14:00 do 17:00 hod.

Betlémské světlo

Pro Betlémské světlo si kdokoliv mohl přijít na náměstí v Orlové – Lutyni v sobotu 1. 12. od 13:00 do 18:00 hod. Nabízeli jsme je spolu s našimi křesťanskými bratry z jiných církví v Orlové a i když se nakonec do průvodu nikomu nechtělo, do našeho kostela jsme světlo přinesli a prožili hezký večer u báječné zelňačky na evangelické faře. Děkujeme!

Světlo bylo možno si vyzvednout i poslední, čtvrtou adventní neděli přímo v kostele.

Křesťanské Vánoce

Poprvé jsme se zapojili do projektu Křesťanské Vánoce.